Pierwszym eksperymentem przeprowadzonym w lutym w naszej grupie był eksperyment  nazwie „Pęknie czy nie pęknie – oto jest pytanie…”.

Potrzebowaliśmy do tego eksperymentu balon, świeczkę i wodę. Co zrobiliśmy? Zapaliliśmy  świeczkę i nadmuchaliśmy balon. Nadmuchany balon przykładamy do świeczki - co się stało?

Następnie nalewamy trochę wody do drugiego balonu i dmuchamy go. Przykładamy do świeczki w miejscu, gdzie jest woda. Co się dzieje?

Wyjaśnijmy, co się stało. Kiedy w balonie jest tylko powietrze płomień świeczki topi powierzchnię balonu i ten od razu pęka, ponieważ energia cieplna ze świeczki skupia się tuż nad świeczką. Z kolei, gdy w balonie jest woda, przewodzi ona ciepło ze świeczki wchłaniając je i przez to chroni balon przed pęknięciem.

Drugim eksperymentem było „Solne kryształy”. Do eksperymentu potrzebowaliśmy słoik, wodę, sól, ołówek i nitkę. Do słoika wlaliśmy ciepłą wodę, dodaliśmy sól, przygotowując nasycony roztwór soli. Na ołówek zawiązaliśmy kawałek nitki, tak aby dotykała dna słoika. Zostawiliśmy w ciepłym, ustronnym miejscu i poczekaliśmy parę dni.

Woda stopniowo parowała ze słoika, a sól zaczęła ulegać krystalizacji i zaczęła się osadzać na ściankach słoika i na nitce.

Joanna Puszcz