Bałwan jest dla wszystkich najbardziej znanym symbolem zimy. Lepienie bałwana ze śniegu z marchewkowym nosem i guzikami z węgielków jest dla dzieci, a nierzadko również dla dorosłych, formą radosnej zimowej zabawy na świeżym powietrzu. A jak wiemy nasze zimy są coraz krótsze, a śnieg pojawia się znacznie rzadziej niż kiedyś.

Niestety bałwan jest gatunkiem ginącym, zmiany klimatu powodują coraz krótsze zimy i małe opady śniegu. W niektórych rejonach świata śnieg staje się surowcem deficytowym. Dokładnie taka sytuacja zachodzi w Europie. Właśnie dlatego warto wykorzystać każdą okazję do tego, by zimą „dać życie” choć jednej ulepionej postaci. Okazją do tego może być prawdziwe święto bałwanów. Dlatego właśnie i my postanowiliśmy uczcić ten dzień, jednak troszkę inaczej bo śniegu nie było.

Uczniowie naszej szkoły stworzyli swoje bałwany z niczego, a raczej z czegoś co już się do niczego nie przyda. Do zbudowania bałwanów uczniowie wykorzystali nieprzydatne już skrawki papieru, kolorowanki, gazety czy kawałki kartonów. Każdy bałwan wyglądał trochę inaczej. Jego wygląd zależał bowiem od inwencji twórczej lepiących go osób. Dzieci w tym dniu dowiedziały się o konieczności dbania o naszą planetę. Każda z klas stworzyła listę pomysłów na eko - zachowania, które każdy z nas może zastosować w swoim życiu.

Światowy dzień Bałwana był idealnym dniem, aby zwrócić uwagę na konieczność zatroszczenia się nie tylko o naszą okolicę, ale i naszą planetę – Ziemię.

Samorząd Uczniowski