Informacje dla rodziców

Karta zgłoszenia dziecka do stołówki szkoilnej

DOPALACZE

Spektakl nt. dopalaczy i innych używek.
Więcej w artykule: Dopalacze

Moje dziecko idzie do szkoły

md logoW roku szkolnym 2011/2012 oddział przedszkolny przy PSP w Malni realizuje program "Moje dziecko idzie do szkoły". Przedszkolnym koordynatorem programu jest Pani Dorota Halska.

Program edukacyjny pt. "Moje dziecko idzie do szkoły" przygotowany został dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz dla ich rodziców i opiekunów. Autorem programu jest Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. W bieżącym roku szkolnym 2011/2012 w województwie opolskim realizowana będzie pierwsza edycja tego programu.

Celem głównym programu jest ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców.

Do celów szczegółowych programu należą m.in.: podniesienie poziomu wiedzy rodziców i opiekunów na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, wzmocnienie zainteresowania rodziców zdrowiem ich dzieci oraz wskazanie czynników mających wpływ na zachowanie zdrowia.

Opracowanie merytoryczne (broszura) dla rodziców i nauczycieli przedszkolnych zawiera następujące treści:

  1. Żywienie dziecka w wieku szkolnym, zapobieganie nadwadze i otyłości, znaczenie śniadań w zbilansowanej diecie.
  2. Higiena jamy ustnej.
  3. Prawidłowa postawa ciała dziecka.
  4. Środowisko szkolne: rozkład zajęć lekcyjnych, oświetlenie w salach lekcyjnych, ciężar plecaków/tornistrów, stanowisko pracy ucznia.
  5. Ochrona wzroku dziecka.
  6. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka.
  7. Zdrowie psychiczne dziecka.
  8. Bezpieczeństwo dziecka.

 

Ulotka - Bezpieczne użytkowanie telefonów komórkowych

Ulotka - Moje dziecko idzie do szkoły 

Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać?

Talent i instynkt macierzyński nie sprawią, że stosunki dziecka z matką będą zawsze przebiegać gładko. Czasami nasze dorastające dzieci mają swoje małe i duże problemy, a my dorośli nie wiemy jak je rozwiązać, jak z nimi rozmawiać by się o nich dowiedzieć. Jak sprostać roli rodzica. A to wbrew pozorom jest bardzo proste. Musimy tylko pamiętać, że nasze dzieci nie oczekują, że ich mama stanie się supermatką i każdego dnia będzie organizowała rozrywki zapierające dech w piersiach. Dzieci w relacjach ze swoimi rodzicami chcą się czuć po prostu ważne.

Co to oznacza? To znaczy, że mama rezerwuje sobie czas na rozmowę, wspólne zajęcia, interesuje się tym, co przeżywa dziecko i często o nim myśli. Zawsze potrafi dla swojego dziecka w zapracowanej codzienności przeznaczyć kilka cennych minut. Okazuje mu swoje uczucia i emocje. Potrafi szczerze porozmawiać.

Czytaj więcej...

baner loga opolskie