Książki naszych marzeń

Kram z literkami

14 marca 2016r. w ramach projektu „Książki naszych marzeń” odbyło się spotkanie Pani Krystyny Kubiczek z uczniami kl. I PSP w Malni. W czasie spotkania uczniowie poznali książkę „Kram z literami” Wandy Chotomskiej, wspólnie bawili się układając w grupach słowa z kolorowych liter alfabetu oraz rysowali obrazki do wybranych liter.

Dowiedziały się że świat książek i liter jest ciekawy wielowymiarowy i wielopłaszczyznowy. A nauka alfabetu dopiero wtedy robi się ciekawa, gdy na litery możemy patrzeć z kilku punktów widzenia, których czasem nie da się pogodzić i połączyć.  Alfabet wiedzie nas wprost do otaczającego nas świata ludzi i rzeczy. A język pozwala nam ów świat oswoić i uporządkować.

Dziękujemy Pani Krysi za niecodzienną lekcję.

Spotkanie z panią Krysią

W dniu 4 marca br. w ramach projektu „Książki naszych marzeń” odbyło się w klasie III Szkoły Podstawowej w Malni spotkanie poświęcona lekturze książki „Dzieci z Bullerbyn”. Pani Krystyna Kubiczek z miejscowej Filii Bibliotecznej oraz uczniowie najpierw przeczytali fragmenty powieści, a następnie uczestniczyli w rozmowach dotyczących czasów, o których mowa w książce. Dzieci porównywały ówczesne zabawy, zwyczaje wielkanocne, wykonywane prace, czy naukę z realiami współczesnymi. Wychowawca klasy, pani Agata Muraszko zachęcała dzieci do naśladowania zabawnych, uczynnych, koleżeńskich i zawsze chętnych do pomocy bohaterów stworzonych przez Astrid Lindgren.

Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne: scenki z życia bohaterów książki „Dzieci z Bullerbyn”. Lekcja biblioteczna za­chęciła również młodych czytel­ników do wypoży­czenia innych, mniej znanych powieści i opowiadań. Spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera, gdyż okazało się, że nie ma bardziej wdzięcznego niż dziecko słuchacza. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Książka źródłem inspiracji – spotkanie z…

15 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy II PSP w Malni z panią Krystyną Kubiczek. W trakcie, którego przybliżono twórczość Juliana Tuwima. Na początku pani bibliotekarka przeczytała kilka wierszy autora, a następnie wraz z uczniami przedstawiła inscenizację do wiersza "Lokomotywa". Później wszyscy układali dalsze wersy wiersza oraz przygotowywali do niego ilustracje. Śmiechu i zabawy było, co niemiara. Spotkanie zainspirowało dzieci do sięgnięcia po inne publikacje autora oraz zachęciło do rozwijania zainteresowań różnymi środkami lokomocji. Dlatego następnego dnia uczniowie oraz Pani dyrektor pochwalili się swoimi domowymi zbiorami. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ciekawostek motoryzacyjnych, oglądali przedziwne pojazdy, czytali fragmenty książek. Porównywali wygląd i prędkość pojazdów. Dzięki zajęciom wszyscy mogli dostrzec jak szybko rozwija się technika i świat motoryzacji oraz dowiedzieli się, że książka jest najlepszym źródłem wiedzy.

Niezwykła moc zwykłego czytania

14.12.2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Malni na zebraniu rodziców gościliśmy pracowników biblioteki w Gogolinie. Spotkanie było związane z projektem „Książki naszych marzeń” finansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szkoła wraz z innymi gogolińskimi placówkami uczestniczy w projekcie realizowanym przy współpracy z Gminą Biblioteką Publiczną oraz Biblioteką Pedagogiczną w Opolu. Rządowy program pozwoli wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej w nowości wydawnicze, lektury wybrane przez ucznia. Podczas realizacji projektu w szkole będą prowadzone działania promocyjne czytelnictwo, realizowane będą projekty edukacyjne, wystawy, imprezy towarzyszące itp. Podczas zebrania została przedstawiona krótka prezentacja, która miała na celu ukazać rodzicom jak ważną rolę odgrywa czytanie książek od najmłodszych lat w rozwoju dziecka.

Spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim

Portal CzasDzieci.pl oraz Wydawnictwo Media Rodzina zapraszają rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy interesują się literaturą dla dzieci na spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim z okazji premiery jego nowej książki "Wielkie małe książki. Lektury dzieci i nie tylko ".

Czytelnictwo, a najmłodszych w szczególności, to temat ważki i bardzo aktualny. Jak oddzielić prawdziwą literaturę dziecięcą od tej pseudo? Gdzie szukać wartościowych książek? Jak mówić dzieciom o literaturze, aby ta stała się alternatywą i konkurencją dla multimedialnych rozrywek? Pytania się mnożą, a odpowiedzi znaleźć niełatwo. W sukurs wszystkim zagubionym w świecie literatury dziecięcej przyjdzie prof. Leszczyński, który nie tylko podpowie co czytać, co kupować, a czego lepiej unikać, ale także wprowadzi w arkana… książkowej sztuki uwodzenia.  

Więcej o "Wielkich małych książkach. Lektury dzieci i nie tylko ":

Profesor Grzegorz Leszczyński - historyk literatury, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży – dzieli się swoją miłością do książek dla młodego czytelnika, stawiając już na początku niemal hamletowskie pytanie: „Nie czytać? Czytać?”. I prowadzi czytelnika od kołysanek, przez poezję liryczną dla dzieci, rymowanki dydaktyczne i baśnie po literaturę fantastyczną. Na licznych przykładach pokazuje, jak przez lata rozwijała się literatura dla dzieci, wokół czego się ogniskowała, uświadamia, jakie bogactwo nosimy w sobie, mając w pamięci lektury dzieciństwa.

Spotkanie odbędzie się w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek - 2015

Gdzie:Sala B w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław

Kiedy: 4 grudnia 2015, godz. 15:00

Udział jest bezpłatny, ale prosimy o wcześniejszą rejestrację: imię, nazwisko i telefon kontaktowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma tematyczny upominek.

prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński - kierownik Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najznakomitszych w Polsce specjalistów zajmujących się literaturą dziecięcą. Inicjator i kierownik studiów podyplomowych Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności.

http://czasdzieci.pl/wroclaw/wydarzenia/id,80082bde.html

baner loga opolskie