Aktualności

Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

25 października 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Kilka dni wcześniej na korytarzach pojawiły się przykłady z tabliczki mnożenia, tak aby dzieci mogły ją sobie przypomnieć i utrwalić. Każdej z klas I-VII został przydzielony ekspert – uczeń klasy VI, a każde dziecko otrzymało opaskę z działaniami z tabliczki mnożenia. Najmłodsi, którzy dopiero będą lub zaczynają się z tabliczką mnożenia zapoznawać, wypełniali proste kolorowanki i mieli zabawy związane z liczbami. Starsi układali matematyczne puzzle, wypełniali trudniejsze kolorowanki oraz grali w gry: Ślimak, Bingo matematyczne i Domino matematyczne. Wszystko to „pod okiem” ekspertów i nauczyciela matematyki. Punktem finałowym było wręczenie certyfikatów potwierdzających znajomość tabliczki mnożenia. Szkolny Dzień Tabliczki Mnożenia wzbudził w naszych uczniach wiele pozytywnych emocji – taka matematyka zachęca do dalszej pracy i wysiłku.

Iwona Makarewicz

Talenty są też wśród nas…

W piątek 27.10.2017 mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole półfinalistę programu „ Mam talent”- Krzysztofa Riewolda. Było żonglowanie piłkami, obręczami, maczugami i diabolo, a także jazda na monocyklu. Pan Krzysztof zachwycił wszystkie przedszkolaki oraz uczniów, co można było zauważyć na ich roześmianych twarzach.

Spotkanie z profesorem – uczniem szkoły w Malni

Zygfryd Glaeser – prof. dr hab. nauk teologicznych w latach 1970- 1978 uczęszczał do podstawówki w Malni. 16 czerwca 2016 roku po raz kolejny odwiedził naszą szkołę. Jako autor licznych publikacji, m.in. monografii o Malni „U źródeł własnej tożsamości” (wyd. 2003r.) z okazji obchodów 700-lecia wsi uczestniczył w spotkaniu autorskim z uczniami klas IV-VI. Niezwykły gość – domownik opowiadał nam o starej szkole, budowie nowej, powstaniu kościoła. Dowiedzieliśmy się, że historia Malni nie sięga tylko do roku 1300, gdzie w „Księdze uposażeń biskupów wrocławskich” znajduje się pierwsza wzmianka o miejscowości. Pomiędzy Malnią i Chorulą odnaleziono ciałopalne cmentarzysko rzymskie. Badania archeologiczne prowadzone na ternie miejscowości wykazały też ślady osad z epoki kamienia (8-4,5 tys. lat p.n.e.)i brązu (1800 r. do ok. 750 r. p.n.e.). 

Czytaj więcej...

Program wypoczynku letniego

Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

4 maja 2016r. wybraliśmy się do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Przewodnik kazał nam usiąść na pupach. Opowiadał o Henryku Stażewskim – artyście, który malował obrazy abstrakcyjne. W swoich pracach często rysował kompozycje z wykorzystaniem figur geometrycznych, szczególnie kwadratów. Przeprowadzał doświadczenia z kolorem. Badał wzajemny wpływ sąsiadujących barw. Poszliśmy oglądać. Na koniec malowaliśmy specjalnymi mazakami do tkanin. Każdy z nas wykorzystywał figury geometryczne, aby powstał abstrakcyjny wzór. Wycieczka była ciekawa. Miło spędziliśmy czas. Wiem już tworzywem abstrakcyjnych dzieł.

Wycieczka odbyła się dzięki Fundacji Aktywni w Regionie w ramach współpracy szkoły z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu.

Paweł Makiola
uczeń klasy VI

Z wizytą we Francji

W dniach 05.-08.05.2016 odbyła się wymiana uczniów, rodziców i nauczycieli w mieście Condette (Francja). Organizatorem po stronie francuskiej było Stowarzyszenie Association d ̍ Echanges Europe̍ ens  de Condette, które wspiera nauczanie języka niemieckiego w tym regionie dla dzieci francuskich.

Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae zaprosiło również do udziału w projekcie Gminę Gogolin, której reprezentantem była nauczycielka języka niemieckiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni- Aleksandra Sowada.

Podczas pobytu nauczyciele, rodzice i uczniowie mogli wziąć udział w interaktywnym zwiedzaniu muzeum rybołóstwa nad Atlantykiem, w przygotowywaniu tradycyjnych potraw francuskich oraz w zwiedzaniu okolicy. Nauczyciele wymieniali się swoimi doświadczeniami, metodami oraz poznawali systemy szkolnictwa obu krajów.

Odbyła się również lekcja języka niemieckiego, którą miała zaszczyt prowadzić nauczycielka z naszej gminy.

Projekt z pewnością wniósł nowe impulsy edukacyjne, które zawsze owocują w pracy z dziećmi.

Odwiedziny bibliotekarzy :)

W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie oddział przedszkolny przy PSP w Malni miał dzisiaj możliwość wzięcia udziału w projekcie „Spotkajmy się w bibliotece”. Spotkanie odbyło się w bibliotece w Malni (filia biblioteki gminnej), gdzie dzieci miały możliwość poznania historię Karolinki i Karlika, których pomnik dzisiaj zdobi centrum Gogolina. Po wysłuchaniu opowieści grupa starszaków wzięła udział w konkursie plastycznym. Prace będzie można obejrzeć w Gminnej Bibliotece w Gogolinie po zakończeniu konkursu. Na zakończenie dzieci otrzymały soczki oraz kolejną część opowieści o Karolince i Karliku. W zamian za ciekawe zajęcia dzieci zaśpiewały piosenkę „Poszła Karolinka do Gogolina”.

Agata Staszewska

Kłopoty Misia Zdzisia

6 maja 2016 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Malni uczniowie klas I-II i dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w spektaklu profilaktycznym „Kłopoty Misia Zdzisia” przygotowanym przez Teatr dla Dzieci i Młodzieży MORALITET z Krakowa. Spektakl poruszał zagadnienia bezpieczeństwa w szkole, w domu, jak i na drodze. Pozwolił uświadomić najmłodszym, że łatwowierność i naiwność dziecka są często przyczynami kłopotów. Dlatego też niezbędne jest wyrobienie już od najmłodszych lat odruchu nieufności wobec osób nieznajomych, zwyczaju nieotwierania nikomu drzwi pod nieobecność dorosłych oraz nawyku mówienia opiekunom gdzie, z kim idą, o której godzinie wrócą do domu. Spektakl uczulał także na bezpieczeństwo na drodze, uczył jak zapobiegać wypadkom drogowym, jak korzystać z urządzeń elektrycznych. Ukazywał, że niebezpieczne może być niekontrolowane zażywanie leków, picie nieoznakowanych napojów. Uczył zgromadzonych asertywności. Główny bohater opowiedział także dzieciom o mieście swojej Cioci - Krakowie i przybliżył legendę o Smoku Wawelskim.

Bajka opowiadała o przygodach misia, który zagubił się przebywając na wakacjach w Krakowie u Cioci Smoczycy. W lesie czyhały na niego różne niebezpieczeństwa. Zdzisio mógł wykazać się w trudnych, niecodziennych sytuacjach wiedzą i doświadczeniem. Dzięki swej asertywności i przestrogom cioci miś poradził sobie ze Złośliwkiem.

Edukacja dla bezpieczeństwa jest szczególnie ważna  w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poprzez identyfikację z postacią Misia Zdzisia istnieje możliwość częściowego zastąpienia funkcji uczenia się na własnych błędach. Perypetie małego bohatera są związane z różnymi niebezpieczeństwami czyhającymi na dzieci w codziennym życiu. Dzieci wraz z Misiem Zdzisiem miały możliwość wykazania się w trudnych niecodziennych sytuacjach. Dzięki swej asertywności i przestrogom Cioci poradziły sobie ze Złośliwkiem, a życzliwość Krzysia pomogła im w bezpiecznym powrocie do cioci.

Spektakl podobał się dzieciom, pozwolił na aktywny w nim udział, umożliwił nawiązanie z nimi prawdziwego dialogu. Pokazał, jak należy zachowywać się w trudnych sytuacjach.  Jak ważne jest zachowanie rozsądku i bezpieczeństwa. Wszystkie treści zostały przekazane w sposób zabawny i przystępny. Dzięki czemu dłużej pozostaną w naszej pamięci. Uczestniczyło w nim 40 uczniów i 43 przedszkolaków.

Krystyna Tupko

Na kłopoty Bella

6 maja 2016r. uczniowie klas 3-6 oraz grupa I świetlicy uczestniczyli w spektaklu pt. „Bella" przygotowanym przez Teatr dla Dzieci i Młodzieży MORALITET z Krakowa. Spektakl ukierunkowany był na przeciwdziałanie agresji i przemocy (również cyberprzemocy). Przedstawiał problemy szkolne. Ukazywał sytuacje, które mogą się zdarzyć na co dzień.

Głównymi bohaterami byli Bella i nauczycielka. Widowisko ukazywało, że najczęstszą przyczyną agresji jest brak zainteresowań lub nieasertywna postawa życiowa. W życiu młodego człowieka pojawia się nuda, rodzi ona  agresję, nienawiść i nietolerancję. Dlatego też warto zadbać o to by zorganizować czas wolny. Można poza lekcjami zajmować się sportem czy kulturą.

Brak miłości i pozytywnych wzorców niesie za sobą postawy agresji i wrogości u dzieci. Często miejscem powstawania zachowań agresywnych jest dom i panująca tam przemoc. Często jest to również szkoła. Agresja wynika czasem z kłopotów w nauce, dominacji starszych kolegów nad młodszymi, konfliktów między rówieśnikami. Dużą rolę odgrywa tu również nękanie psychiczne za pomocą telefonów, sms-ów, e-maili lub działań w Internecie.

Przedstawienie wszystkich zaciekawiło i dużo nauczyło. Ostrzegało nas przed przeróżnym złym zachowaniem, ponieważ one zawsze się źle kończą. Każdy mógł z niego wynieść coś dobrego dla siebie.

Uczniowie poznając losy bohaterów zmagających się z nietolerancją i odrzuceniem przez rówieśników, mieli okazję zadać sobie pytanie o sens i sposób rozwiązywania konfliktów między rówieśnikami.

Paweł Makiola
uczeń kl. VI

Beranie w Izbicku

W piątek 8 kwietnia w szkole podstawowej w Izbicku odbył się już 23 przegląd zespołów gawędziarskich czyli „gołdania po Śląsku”. Do konkursu zgłosiło się około 230 uczestników. Wśród nich znalazła się grupa zapaleńców z naszej szkoły i oddziału przedszkolnego. Szkołę reprezentowali uczniowie z Odrowąża: Laura Morawiec, Karol Nowak i Sebastian Walencik. Z Choruli: Kinga Doleżych, Paulina Jadasz oraz bracia Paweł i Rafał Botta z Malni, Laura Małkusz Damian i Aurelia Spallek oraz przedszkolaki Emilia Szefer i Antoni Gabor. Grupa szkolna zaprezentowała scenkę, którą napisała pani Beata Gabor pt.: „Polterabend” i zajęła II miejsce. W kategorii przedszkoli III miejsce zdobyła Emilka Szefer monologiem napisanym przez jej ołma Krystyna Kubiczek p.t: „Rymont łazienki”. Czteroletni Antek Gabor zdobył wyróżnienie za tekst Beaty Gabor „Co Mie nerwuje”. Dzieci nie tylko gołdały ale spiewały i tańcowały do akompaniamentu Pana Wiesława Zdebskiego. Bardzo mu za to dziękujemy. Podziękowania również dla Pani Kasi Wystrach za oryginalnie namalowaną makatkę „Polterabend Luci i Zefla” oraz rodzicom, którzy bardzo entuzjastycznie włączyli się w przygotowania, a w szczególności tym, którzy śląskiej gwary się nie wstydzą. W podziękowaniu wiersz Władysława Młynek:

„Pieśń i mowa nasza/nie będzie pielgrzymem
Ona w kraj ten wrosła/melodią/i rymem
Bo ona/choć skromna/jest domem/kołyską
Jest chlebem/i miodem
Jest miłą/i bliską”-(...)

Danuta Grobosz

 

Zainteresowani mogą zobaczyć naszych uczniów na stronie: http://www.nto.pl/wiadomosci/strzelce-opolskie/a/slaskie-beranie-ponad-200-uczestnikow-wzielo-udzial-w-konkursie-w-izbicku,9852197 

Podkategorie

baner loga opolskie