Artykuły

Zespół "Aksamitki"

Aksamitki

 

Zaczęło się bardzo "niewinnie", prostym układem z okazji "Dnia Kobiet". Publiczności bardzo się spodobało, a nauczyciele przyjęli to z wielkim entuzjazmem. I od tej pory w szkole stało się rzeczą oczywistą, że istnieje zespół, który przygotowuje występy na coraz więcej uroczystości.

01

Początkowo zespół występował na terenie szkoły. Z czasem popularność i umiejętności zespołu wzrosły, przez co mile widziany był na różnorodnych uroczystościach gminnych, wojewódzkim i zagranicznych. Zespół koncertował między innymi w : Schongau (Niemcy), Jablonkowie (Czechy), Łodygowicach, Łosiowie, Opolu, na Górze Świętej Anny, Zdzieszowicach, Walcach, Odrowążu, Choruli, Malni, Kamieniu Śląskim, Górażdżach, Zakrzowie i Gogolinie.

Potrzebna stała się więc nazwa zespołu. Spośród wielu propozycji dziewczęta, a właściwie kierownik zespołu pani Ewa Wawrzynek wybrała nazwę: "Aksamitki".

Początki zespołu datowane są na rok 1995, wtedy właśnie nauczycielka wychowania fizycznego - Ewa Wawrzynek podjęła decyzję o utworzeniu zespołu tanecznego. Zajęcia odbywały się po lekcjach na sali gimnastycznej.

W pierwszych latach działalności do zespołu należało 35 dziewcząt, które tworzyły dwie grupy wiekowe: młodszą - klasy I-III i starszą klasy IV - VIII.

02

Repertuar zespołu składał się z układów rytmiczno - ruchowych, wykonywanych do ówczesnych przebojów.

Na początku roku 2000 zespół zmienił swój charakter, skupiając się głównie na repertuarze ludowym. Od tej pory, wykonywanym przez zespół utworom towarzyszyły żywe instrumenty: akordeon, skrzypce, altówka i trąbka, na których grały członkinie zespołu.

W repertuarze zespołu znajdują się następujące utwory ludowe: "Hej bystra woda", "Zielony mosteczek", "Te opolskie dziołchy", "Krakowiaczek", "Furman", "Poleczka", "Za górami, za lasami", "Czerwone jabłuszko" oraz piosenki popularne : "Tańcz", "W kinie w Lublinie", "Czerwone korale".

03

 Zespół posiada własne stroje ludowe tj.: suknie, bluzki, fartuchy, korale i wianki - stroje wzorowane są na śląskim stroju ludowym.

Dzisiaj do zespołu należy 20 dzieci z klas I - III. Kierownikiem zespołu nadal jest pani Ewa Wawrzynek. Zajęcie odbywają się w ramach zajęć rytmiczno - muzycznych. Członkowie zespołu nadal pielęgnują tradycję, wykonując piosenki z repertuaru ludowego. Utwory wykonywane są w większości na następujących instrumentach: skrzypce, gitara, altówka, akordeon.

04

 

Dane zespołu:

  • Kierownik zespołu: Ewa Wawrzynek
  • Opiekun zespołu: Grażyna Rusakowicz (wychowawca klasy II)
  • Oprawa muzyczno-wokalna:
    • Magdalena Wawrzynek (gitara, skrzypce)
    • Małgorzata Wawrzynek (altówka)
    • Marta Wawrzynek (akordeon)

Zespół działa przy Publicznej Szkole Podstawowej w Malni.

 

baner loga opolskie